Prawie 6 proc. nastoletnich osób uczących się w szkołach na terenie gminy Łomianki określa swoją płeć jako „inną”* – co siedemnaste dziecko nie utożsamia się ze swoją płcią metrykalną. Co to znaczy?
To znaczy, że w każdej klasie jest co najmniej jedna osoba transpłciowa, niebinarna, bądź niepewna swojej tożsamości płciowej.
Nie każda z tych osób chce dokonać korekty płci!
Znaczna część transpłciowej młodzieży potrzebuje tylko akceptacji, życzliwego towarzyszenia jej w odkrywaniu siebie, możliwości wyrażania tego kim jest.
Tylko tyle i aż tyle.
„Aż” bo wielu nam, dorosłym urodzonym w minionym stuleciu, trudno zrozumieć, a co dopiero zaakceptować, że nasze dziecko nagle mówi o sobie w rodzaju męskim, czy – to jeszcze trudniejsze – w nijakim, albo we wszystkich trzech rodzajach: męskim, żeńskim i nijakim.
A jednocześnie ta akceptacja i życzliwość, bycie przy dziecku, nawet jeśli trudno nam je zrozumieć, może je ocalić. Nastolatki Lgbtq+, a zwłaszcza te, które utożsamiają się z literką „t” – transpłciowość – są najbardziej narażone na ryzyko samobójstwa. Możliwość bycia sobą przy wsparciu rodziców – radykalnie to ryzyko zmniejsza.
Jeśli czujesz, że Twoje dziecko może być jednym z tych 6 proc., jeśli przypuszczasz, że jest mu trudno dopasować się do binarnego podziału świata na męski i żeński, ale też jeśli Ty szukasz wsparcia by poukładać sobie w głowie o co chodzi z tą całą transpłciowością nastolatków i jak rozumieć coming out w Twojej rodzinie – przyjdź do nas na konsultację.
Jeśli jesteś mieszkanką lub mieszkańcem Łomianek nasza pomoc w ramach programu Gabinet Zaufania będzie bezpłatna.
*źródło: badania ankietowe przeprowadzone w styczniu 2023 r. w szkołach na terenie gminy Łomianki, w ramach ogólnopolskiego projektu „Prewencja suicydalna młodzieży”.