Kręgi kobiet i mężczyzn – formalne i domowe. Co warto o nich wiedzieć?
Kręgi kobiet i mężczyzn ostatnio przeżywają renesans. Mówimy o nich w kontekście przywracania poczucia wspólnotowości, które uległo zachwianiu wskutek przemian społecznych. Kultura indywidualizmu, która jest promowana przez media, sprzyja oddaleniu i osamotnieniu. Warto temu przeciwdziałać, ponieważ jako jednostki społeczne potrzebujemy innych. W pojedynkę trudno stawiać czoła przeciwnościom losu, samotna walka drenuje nas z energii i prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Istnieją kręgi formalne i nieformalne. Co warto nich wiedzieć?
Kręgi kobiet w Polsce – komu je zawdzięczamy?
Pierwsze kręgi kobiet powstały w latach 90. XX wieku. Rozpromowała je m.in. Joanna Eichelberger, buddystka i przewodniczka duchowa. Początkowo podchodzono do nich nieufnie. Wiele Polek nie chciało się zrzeszać, gdyż kojarzyło im się to z czasami PRL. Największą otwartość wykazywały panie mieszkające w dużych miastach. Ostatnie lata przyniosły rozkwit kręgów kobiet. Zawdzięczamy to Czułej przewodniczce, bestsellerowej książce, która wyszła spod pióra Natalii de Barbaro.
Jakie kręgi wyróżniamy?
Kręgi zwołuje się dziś nie tylko w dużych miastach, ale też w niewielkich miejscowościach. Spotkania kobiet przestały kojarzyć się z szamanizmem i ezoteryką. Ich tematyka oraz przebieg ma charakter indywidualny. Nie wszystkie kręgi dotykają tematów duchowych i religijnych. Warto zaznaczyć, że swoje spotkania coraz częściej organizują mężczyźni. Istnieją także kręgi mieszane.
Kręgi kobiet i mężczyzn – wsparcie kultury wspólnotowości
Kultura indywidualizmu doprowadziła do rozpadu więzi społecznych. Dziś coraz częściej ze sobą rywalizujemy, zamiast się wspierać. Kręgi pomagają przywrócić równowagę między więzią a autonomią. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku kobiet. Nasze przodkinie ze sobą współpracowały, spotykając się przy gotowaniu, przygotowywaniu przetworów i darciu pierza. Kiedy zyskałyśmy równe prawa, zaczęłyśmy robić karierę zawodową. Niestety, bardzo często nasza aktywność przeradza się w rywalizację z innymi kobietami. Nie potrafimy się wspierać, brakuje nam siostrzaństwa. Kobiece kręgi pozwalają przywrócić tę wartość.
Kręgi mężczyzn – jaką pełnią funkcję?
Mężczyźni też znaleźli się w trudnym położeniu. Wielu z nich wychowywało się bez ojców. Brakuje im wzorca męskości, który mogliby przekazać swoim dzieciom. Nie wiedzą, jak je wychowywać, więc często odgrywają tę samą rolę co matka, naśladując swoje partnerki. Kręgi mężczyzn pomagają im wyzwolić wewnętrzną energię i zyskać szerszy ogląd sytuacji.
Kręgi otwarte i zamknięte. Ilu uczestników bierze w nich udział?
Istnieją także kręgi mieszane, gdzie kluczową rolę odgrywa tematyka spotkania lub osoba prowadząca. Niektóre grupy mają charakter zamknięty i nie przyjmują nowych członków. W innych zachodzi większa rotacja. Każdy w dowolnym momencie może do nich przystąpić i uczestniczyć w spotkaniach. Warto zaznaczyć, że kręgi najlepiej zdają egzamin, gdy liczą kilka lub kilkanaście osób. Przy większych zgromadzeniach znika ich kameralność.
Jak zwołuje się kręgi?
Kręgi to spotkania, w których często uczestniczą obce sobie osoby. Wszyscy zgromadzeni zasiadają w kole na własnych poduszkach. Mogą wrzucać do środka różne przedmioty. Krąg zwołuje osoba prowadząca, która też określa temat przewodni danego spotkania. Wszyscy uczestnicy zjawiają się punktualnie we wskazanym miejscu. Nikt nie wychodzi przed czasem. Jednocześnie mówi tylko jedna osoba, która trzyma w dłoni przedmiot mocy. Pozostałe jej nie przerywają, nie komentują jej słów, ani ich nie oceniają. Gdy ktoś nie przestrzega obowiązujących zasad, zostaje przywołany do porządku przez moderatora spotkania, np. za pomocą grzechotki.
Co dają nam kręgi formalne i nieformalne?
Tematy spotkania są bardzo zróżnicowane. Mówiąc, można poruszać tylko własne odczucia i doświadczenia. Nie wolno plotkować ani oceniać innych. Ściśle ustrukturyzowana struktura czyni kręgi czymś innym niż spotkania w gronie przyjaciół. Uczy nas otwartości, zrozumienia i słuchania. Jednocześnie zachęca nas do tego, abyśmy zaufali innym, dzieląc się z nimi własnymi doświadczeniami i emocjami. Kręgi pozwalają nam nawiązać lepszy kontakt z samym sobą, ponieważ nazywamy podczas nich to, co czujemy. Odbywamy podróż w głąb siebie, która nas wzbogaca. Jednocześnie poszerzamy swoje spojrzenie o doświadczenie innych osób. Ćwiczymy swoją empatię i umiejętność słuchania bez oceniania.
Akceptacja i poznanie siebie – jak kręgi wspierają rozwój osobisty?
Kręgi kobiet i mężczyzn wspomagają proces akceptacji oraz poznania siebie. Jednocześnie zapewniają wsparcie. Widzimy, że pewne problemy stanowią ogólnoludzkie doświadczenie. Nie tylko my stawiamy czoła przeciwnościom losu, odczuwamy smutek lub w ten sposób postrzegamy daną sytuację. Stajemy się dla siebie bardziej wyrozumiali, wiedząc, że nie odbiegamy od reszty. Mierzymy się z takimi samymi trudnościami jak inni.
Spotkania w kręgach – czym kierować się podczas wyboru?
Uczestnicząc w kręgach, warto zwrócić uwagę na to, czy odpowiada nam ich atmosfera. Duży wpływ ma na nią wywiera osoba prowadząca, przebieg spotkań oraz poruszana tematyka. Niektórzy z nas są racjonalistami, dlatego nie poczują się komfortowo podczas rozmów nt. mistycyzmu. Ci, którzy preferują estetyczne miejsca, raczej nie odnajdą się na spotkaniach w dawnym budynku fabryki.
Zasady kręgów – obowiązek dochowania tajemnicy
Kluczową rolę odgrywa przestrzeganie zasad. Wszystkie tematy, które zostały poruszone w kręgu, nie mogą wypłynąć poza grupę. Zapewnia to intymność i wzajemne zaufanie. Jeśli ta reguła nie jest przestrzegana, to warto zmienić krąg. Inaczej nie otworzymy się w pełni, gdyż nie poczujemy się bezpiecznie. Pamiętajmy o tym, że osoba prowadząca nie ma prawa nas pouczać i udzielać nam rad. Ona tylko określa ramy spotkania i pilnuje przestrzegania przyjętych reguł. Niedopuszczalne jest także zażywanie substancji psychoaktywnych.
Czy kręgi są płatne?
Kręgi kobiet i mężczyzn zwołuje się w mieszkaniu, kawiarni lub wynajętej sali. Choć same spotkania nie są odpłatne, to wszyscy uczestnicy partycypują w kosztach związanych z ich organizacją. Pokrywają wynajem sali, zakup żywności, napojów czy świec. Kręgi moderują zarówno psycholodzy, jak i przewodnicy duchowi czy osoby prywatne. Zdarza się, że powołują je do życia kobiety, które chcą, aby w ich miejscowości coś się działo. Zapraszają na spotkania instruktorów jogi, tańca, ceramiki czy haftu.
Kręgi to nie terapia grupowa. W czym mogą pomóc?
Wprawdzie kręgi formalne i nieformalne wspierają rozwój osobisty, ale nie zastąpią terapii indywidualnej czy grupowej. Mogą natomiast pomóc w:
- nawiązaniu lepszego kontaktu z własnymi emocjami;
- szlifowaniu umiejętności słuchania bez oceniania;
- kształtowaniu zaufania do siebie i innych;
- nawiązaniu więzi społecznych;
- poznaniu siebie;
- zastąpieniu indywidualizmu współpracą z innymi ludźmi.
Kręgi, w których uczestniczymy, nawet o tym nie wiedząc
Gdy omawiamy kręgi, zazwyczaj widzimy przewodnika duchowego lub psychoterapeutę, który moderuje spotkanie obcych ludzi. Nie dostrzegamy, że uczestniczymy w tego rodzaju wydarzeniach na co dzień. Wiele z nich nosi inną nazwę lub w ogóle jej nie posiada. Wyróżniamy m.in. kręgi rodzinne, kręgi towarzyskie, spotkania klubów czytelniczych i miłośników fantasy. Może mają one mniej ustrukturyzowany charakter, ale często spełniają swoją funkcję. Każdy wypowiada się na forum w jakiejś sprawie, jednocześnie słucha innych i zyskuje nowy punkt widzenia. Poznaje siebie i uczy się wyrażać własne emocje. Sprzyja to rozwojowi osobistemu i przekłada się na wyższy poziom zadowolenia z życia.
Bibliografia:
- de Barbaro N.; Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Wydawnictwo Agora, 2021
- Gierszewska M.; Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce; Wydawnictwo Otwarte, 2022
- Ubraniak K.; Wyzwolona. Przewodnik po kobiecej mocy; Wydawnictwo Agora, 2023